Lake County Kennel Club of Northern California Vallejo, CA 2018-09-13
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 816
Best In Show
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Starwood's Reinhard V Dietz CGC TKN
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary Kathleen Faeth
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Dasha Mlinaric
- Breed: Australian Cattle Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 226
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Nanook's Alberta Clipper
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Mary Kathleen Faeth
- Entry: 9
- Class: Master
- Name: Kylie Compton
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 226
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
Sporting Group
- Judge: Mr. Joe Lobb
- Entry: 125
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Starwood's Reinhard V Dietz CGC TKN
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Bear Valley's Luciano Mi Tesoro
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH VJK-Myst Classic Style
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Bluemoonrysn Michelob Ultra
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 141
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Long And Low Flying Solo MW
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Arubmec's Top Model
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Starrinite Ha-Penny Flying In A Blue Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 180
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Neet's Don't Call Me Baby
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Semper Fi Dasher CD BN CAX FDC CGC
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Rena'ssance Sirius Rising
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Nanook's Alberta Clipper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: 78
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS McHill's Hat Trick
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHS Rockledge Mr Murphy Of Meath
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Margie Munro She's Full Of It
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Diego China Rush
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Joe Lobb
- Entry: 90
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Victory's In My Veins (Sanchez)
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Symarun's Brace For Impact
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Starmarc Man About Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 83
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCH Suomi's This Girls On Fire
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Xeralane's Bite Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Joe Lobb
- Entry: 113
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Havuherd's Happy To Be A Castaway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.