Dayton Kennel Club, Inc. Lima, OH 2018-07-01
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 818
Best In Show
- Judge: Neena Van Camp
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
Reserve Best In Show
- Judge: Neena Van Camp
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
Junior Showmanship
- Judge: Judy Manley
- Entry: 17
- Class: Open Intermediate
- Name: Emma Stanchina
- Breed: Schipperke
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ray Filburn,Jr
- Entry: 295
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Ferazi GDM Titania At Jaros
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Judy Manley
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Savannah Swigart
- Breed: Bloodhound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ray Filburn,Jr
- Entry: 295
- Breed: Golden Retriever
- Name: Backgammon's Still Owin' In The Long Run RN CGC
Sporting Group
- Judge: Dr. Norbert Dee
- Entry: 95
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: CH Wireswest Where The Wild Things Are
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Crossroad Jockeyhill Big Girls Don't Cry
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 172
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Pinnacle Tennessee Whiskey
- Breed: Basenji
- Name: GCH Meisterhaus Hot Pants 'N High Heels
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 164
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Millenniums Ain't No Stopping Us Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Lee Herr
- Entry: 76
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Plk-Safari's I Got Swagger At Bravado
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ray Filburn,Jr
- Entry: 149
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHG Ferazi GDM Titania At Jaros
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wingssong Winning Colors
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee's Endless Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ray Filburn,Jr
- Entry: 52
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: Bulldog
- Name: GCHS Grafitti's Three Pound Mick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: David Bolus
- Entry: 97
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Riverside Get Over It
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Deseado Wavelet
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Wonderland's Darby V Wolf Creek
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Neena L Van Camp
- Entry: 7
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.