Space Coast Kennel Club of Palm Bay Orlando, FL 2017-12-12
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 3774
Best In Show
- Judge: Mr. David R. Miller
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA DN CA
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David R. Miller
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard J. Mysliwiec, JR.
- Entry: 90
- Class: Open Senior
- Name: Johnathon Wehry
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 930
- Breed: Pumi
- Name: GCHB Abiqua Opal CA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard J. Mysliwiec, JR.
- Entry: 90
- Class: Open Junior
- Name: Camryn Hayes
- Breed: Rottweiler
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 930
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabeull's Moose On The Loose
Sporting Group
- Judge: Dr. Ronald I. Sprtizer
- Entry: 660
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion CGC
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: American Water Spaniel
- Name: GCHG Carolina's Running With The Hare BN CGC SH JHR RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Entry: 460
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP By U Cals Monkey On The Bayou
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Edna Gonzalez
- Entry: 545
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS JYF Bulls Argentina Vulkano
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 469
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA DN CA
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Daenery's Stormborn
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake ......Until Now
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Minuteman Justified
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L Stacy
- Entry: 555
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Pickwick
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHP Cottage Lake Our Lady Of Fatima
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout White Owl
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 430
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's All I Care About Is Love
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Sabe's Simply Invincible
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Brekkukots Allies with Underdog CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Brighton Aris Asension
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Entry: 604
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Sealore's "A" List
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Alenclaud Vincenta
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: ---
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Jamaica V Tum-Tums Vriendeen CM25
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.