Charlottesville-Albemarle Kennel Club, Inc. Millwood, VA 2017-09-28
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 950
Best In Show
- Judge: Col Joe Purkhiser
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
Reserve Best In Show
- Judge: Col Joe Purkhiser
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: CH Flatbrook Stonehenge California Ryde Of Jakalo
Junior Showmanship
- Judge: Joan Anselm
- Entry: 9
- Class: Master
- Name: Berkely Thompson
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Klaus Anselm
- Entry: ---
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Kyloe's Trekking KB Amstel JH
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Joan Anselm
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Anna Dierenfield
- Breed: Belgian Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr Klaus Anselm
- Entry: ---
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Dream A Little Dream Of Me RN CGC
Sporting Group
- Judge: Micheal Faulkner
- Entry: 229
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Flatbrook Sonehenge California Ryde Of Jakalor
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans@ Erinhill
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Kellyglen's Twilight Affair
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHP Beachstone's Blacklist
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Joan Anselm
- Entry: 96
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Bazinga A Dream Of Spring For Mia
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Our Gang's Moonlight And Magic ML
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Bridgehill's Mr Mason's Misbehavin'
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Kisa More To Love At Reveille
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Catherine Cooper
- Entry: 195
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Ingebar's Tynan Dances With Wildflowers
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Halcyon's All You Need is Love
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Palazzo's All By Himself Blue Ridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Elliott B.Weiss
- Entry: 131
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Daenery's Stormborn
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Michan's Mick Like A Rolling Stone
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Atom De La 'pomme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carol Kniebusch Noe
- Entry: 93
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech Drills N Skills
- Breed: Pug
- Name: GCH Sycamore's Nirvana-Winsomes' A League Of His Own
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's Dream A Little Of Me RN RA RE CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carol Kniebusch Noe
- Entry: 66
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Bearpaws Bonnyvale Rebel
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
- Breed: Lowchen
- Name: GCHB Bihar's Here's Looking At You
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Hightide Stormsurge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr Klaus Anselm
- Entry: 130
- Breed: Puli
- Name: CH Cordmaker Mister Blue Sky
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCH TriSorts Summer Harvest NAJ HSAs NA
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Jana Armitage Freelance ,AX,OAJ,NF,CGCA,CGCU
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Legacy Legend's Caribbean Gem
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.