NORTHEASTERN MARYLAND KENNEL CLUB Westminster, MD 2014-11-30
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 895
Best In Show
- Judge: Lee Brown
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
Reserve Best In Show
- Judge: Lee Brown
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Alisaton Saboteur V Raklyn Ciden
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Adrian W. Woodfork
- Entry: 7
- Class: ---
- Name: Brielly Cipriotti
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Steven Gladstone
- Entry: ---
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Whisperwood's Wild Horse
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: James Martin
- Entry: 165
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Robin Crest Edelmarke Investigator
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill Dance To The Music JH
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Trinity's Tucked Under His Wing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Hal T. Biermann
- Entry: 107
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Stonewall Jackson
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Cherry Creek Confetti
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Treis Pinheiros Buona Sera SW
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Tam-Boer'N Tarlyn Silver Daiamond Of Karefor,M
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Steven Gladstone
- Entry: 172
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Alisaton Saboteur V. Raklyn Ciden
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Greenway's Test of Time,CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCH GHDD Seamus Lord Of The Dance
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Skansen's Havannah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 79
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Russell Terrier
- Name: DBF Stanley Cup
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH The Boss De New Gryffindor
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Melrose Gracie Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Andrew Mills
- Entry: 128
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Top Hat And Tails At Samskara
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Smash Jp Beauty &Beat
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Sonnus Filho (Sanchez)
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Storybrook's The Call Of The Wild
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 105
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Ta Sen I Won't Dance Don't Ask Me
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Sea Ya At The Top
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Dolce's Made InTaiwan Of Perfect Idea
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Steven Gladstone
- Entry: 129
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Whisperwood's Wild Horse
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Briarpatch Look What's Next,PT,RN
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Travler's Kelise Overdrive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: James Martin
- Entry: ---
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Legacy's Lots Of Love
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.