OLD DOMINION KENNEL CLUB OF NORTHERN VIRGINIA, INC. Millwood, VA 2014-09-28
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 1711
Best In Show
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Breed: Akita
- Name: CH Wicca's Rule The Air
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda A. Friedow
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Lydia Frey
- Breed: Bedlington Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Dana Ann Smith Massey
- Entry: 427
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Whiskeytown Brandewyn SH
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Fieldstone Carousel Hell's Kitchen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Karen C. Wilson
- Entry: 202
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Elmo's Martian Chronicles
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Ol' South's Craigwoods Ludacris
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 355
- Breed: Akita
- Name: CH Wicca's Rule The Air
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Dynasty's Husky Lucky Strike
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Red Rock Canyon's Pretty Boy Floyd
- Breed: Boxer
- Name: GCH TKO Izzy,s Mr. Twisted Oliver
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 164
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Tullybloom's Classified Credentials
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Teagan's Purple Rain
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHP Yarrow Venerie Ticket To Ride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 155
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Centennial Farms Celebration
- Breed: Pug
- Name: GCH Heubergs Rough And Tumble
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Kulana's Call Girl
- Breed: Pomeranian
- Name: Silhouette's Ser Jorah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Francine W. Schwartz
- Entry: 108
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Del Zarzoso Salvame From Afterglow
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Are-Jay's Harlem Renaissance
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog Major League Homerun At TX Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 240
- Breed: Beauceron
- Name: GCH De Joie Du Chateau Rocher CA
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCH Lumiturpa Tapakka
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCH TriSorts Summe rHarvest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 5
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: Curio's Cor Blimey CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.