Clinton Iowa Kennel Club Maquoketa, IA 2021-03-28
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 680
Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Abberann Midnight Rider Of Glendalough
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Barbara C. Scherer
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Alessandra Wagner
- Breed: Toy Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 249
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Aussbern Hear my Heart Roar
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Barbara C Scherer
- Entry: 20
- Class: Open Junior
- Name: Trent Simmons
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 249
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Ellusion's Ramesses The Great
Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A Buxton
- Entry: 116
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Futura Lime Me Entertain You
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Silhouette's Cast A Spell
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: CH Tyneside's Queen Of Hearts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 75
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Hundelben Keeper Of The Flame SL
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Boccaccio Of Parnassus
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: Lanbur Midnight Affair III
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH DC Kamars Double Back To Treybeau TKI FDC ACT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 98
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Millennium's Talk Of The Town
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor BCAT
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Rich-Lie's Mystic Nymph CGCU TKE CAA BCAT CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 60
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Abberann Midnight Rider Of Glendalough
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Meadowlake High Times
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Ellusion's Ramesses The Great
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 141
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Greyport Endeavour
- Breed: Pug
- Name: CH Riversong's Playin' At The Ritz
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 75
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Cher Ami's Hillwood sugar And Spice
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Morninglow's Arthurian Legend
- Breed: Bulldog
- Name: CH Evergreen's Magical Powers
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 113
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Kenlyn's There Is A Time At Wildwood
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH RDiamond Bar Ice Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 2
- Breed: Mudi
- Name: Datolya Of The Sporty Heroes BCAT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.