San Mateo Kennel Club, Inc. Anderson, CA 2021-03-25
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1271
Best In Show
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Entry: 32
- Class: Open Senior
- Name: Ronie Whittall
- Breed: Bullmastiff
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: ---
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHP Ridgeto 'N Marconian Aventador
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Entry: 32
- Class: Master
- Name: Brielle Villarreal
- Breed: Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: ---
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Padow Prince Leo Brave As A Lion
Sporting Group
- Judge: Ms. Kathryn A Cowsert
- Entry: 230
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: Brittany
- Name: GCH River Run Shake A Tail Feather
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Clarity Reach The Sky VJK Myst
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Time In A Bottle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 153
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sunward Centurion
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Morozova Rey's Summerlane Wind Rider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 241
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled CA
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCH Timaru Bakci Ayisi
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Twilight Georgie Girl Of Landmark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Entry: 118
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Hjohoo's Hjo Want It All
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH McHill's Higher Love
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Misty Bridge Rowdy Rocket
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Entry: 152
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Jack Of Hearts V. Tani Kazari
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Clussexx The Great Houdini From Flivverway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Betty Nelson Pollock
- Entry: 171
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Highwood's Lightning Before The Thunder
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Serenity's Moonlight Masquerade
- Breed: Bulldog
- Name: Fancy Bulldogs The Best Of The West El Pistolero
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Emerald City's Midnight Hour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Entry: 198
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Ace's Chain Reaction
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Ashber's Comeback Kid
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.