Tullahoma Kennel Club of Tennessee Shelbyville, TN 2021-03-13
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 2753
Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 70
- Class: Master
- Name: Taylor Blankenship
- Breed: Toy Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: ---
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Kenlyn Marquis' Vendetta V Seven Hills
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 70
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: ---
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Fishback's Commodore Perry
Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 444
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Pegasus Winning Colors
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Sandbar's Hardcore Hank MH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 373
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG BayAway Kalan's The Powers That Be
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Korsakov Love A Mystery At Lost Key BCAT CGC
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Upper Mountain Violet's Are Blue V Devlynn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 502
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHS Midnight Rider's Motorcycle Cowboy CGC
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Oceano Darbydale's Flash Gordon, Saviouroftheuniverse
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 235
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Anroal Vega Sicilia
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Mystique's Knock Out
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS High Mtn Red Red Wine!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 399
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
- Breed: Maltese
- Name: GCHG Seabreeze That One Particular Harbor
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 318
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cloud Top Parker
- Breed: Bulldog
- Name: CH Dog Gone's Dream Big
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Stone Run Written In The Skye
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Xeralane's Shut Up And Kiss Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John F. Booth
- Entry: 424
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Eclipse Boom Boom Pow
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Dutchibo Diebene
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Coventry All Rise To Penliath
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Blue Heavens Heart Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 5
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Grafskoe Gnezdo Admiral
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.