Brevard Kennel Club Orlando, FL 2020-12-09
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 3543
Best In Show
- Judge: Mr. David R. Miller
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David R. Miller
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard J. Mysliwiec, JR.
- Entry: 116
- Class: Master
- Name: Katelyn Meyers
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Valeria Rickard
- Entry: 962
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Emerald Isle Dancer On Broadway
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard J. Mysliwiec, JR.
- Entry: 116
- Class: Open Senior
- Name: Rylee Kirkland
- Breed: Australian Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Valeria Rickard
- Entry: 962
- Breed: Pomeranian
- Name: KimmiLove Kao
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 583
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield 'N Chebaco Here And Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
- Entry: 465
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Entry: 467
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Silverback's Wind Of Fate
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Hierarch's Meant To Be V Notori
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 486
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Doubloon's Extreme Play
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 576
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Pomeranian
- Name: Light Star Of Paradisehouse
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Orchard Hill Aristocrat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith V. Daniels
- Entry: 343
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Ta Sen Westgate Kinky Boots
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
- Breed: Schipperke
- Name: CH Delamer Suzi Shops And Island Hops
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Linda Robey
- Entry: 555
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Coventry A Million Reasons
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Bugaboo's Courage of Conviction
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 24
- Breed: Biewer Terrier
- Name: GCHG Windsong's Somethin' To Talk About
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.