Ozarks Kennel Club, Inc. Springfield, MO 2020-11-07
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 1257
Best In Show
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHS Abbeyrose Captain Morgan
Junior Showmanship
- Judge: Rory Friedow D.V.M.
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Sydney Hickman
- Breed: Treeing Walker Coonhound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Entry: ---
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: CH D & D Hill Country's Gator Bite At Show'N Tail
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Rory Friedow D.V.M.
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Avery Miller
- Breed: Airedale Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Entry: ---
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Pinnacle Eternal Flame
Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 196
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia's Decisions Decisions
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Jadestar Urban Cowboy At Winsome
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Remington's Borador Baboo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Alberto Berrios
- Entry: 117
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Bessdach Sahara Sarah
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Taji Better Man Mazshalna CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 209
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Akita
- Name: CH Okami's Consider It Done RN CGCA CGCU TKA
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Success' Wild Card Of Good Fortune
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Entry: 122
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHS Abbeyrose Captain Morgan
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Bravo It's An Industry Term
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Doubloon's Extreme Gamer
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Wildefox's Ace Up My Sleeve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 210
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pug
- Name: GCHP Casa Blanca's The Fighting Irish
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Deor Debonaire Mickey Yo're So Fine
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Ballofur's Happiness Is A Warm Pom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Malcolm E. Moore
- Entry: 192
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Kait Klassik Falcon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 186
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Aryggeth's Shake Down
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Cedar Hill Haute Toddy@Mine Creek
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Scandalous
- Breed: Briard
- Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.