Coeur d'Alene Dog Fanciers Coeur D'Alene, ID 2020-10-31
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1161
Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Riedel
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vin Melca's Vanguard
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Valerie J. Brown
- Entry: 38
- Class: Open Senior
- Name: Rylee Carlon
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Shalisa D. Neely
- Entry: ---
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Tramac Absolutely Positively
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Valerie J Brown
- Entry: 38
- Class: Open Senior
- Name: Annaliese McAuliffe
- Breed: Miniature Schnauzer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Shalisa D. Neely
- Entry: ---
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Vicdory's Unleash The Dark Knight CGC
Sporting Group
- Judge: Mr. Richard J Lewis
- Entry: 188
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHB Flintcrest Five Star General
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mi Jean's Everybody's Favorite
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Tripawd N Mtn Home's She's Rockin It In Granit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 136
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vin Melca's Vanguard
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Windbourne Bayaway Good Golly Miss Molly
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline's Windborn Classique
- Breed: American English Coonhound
- Name: GCH Jep Boone Is Breaking Bad
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 288
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Kris's Kountry Poker Face
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled CA
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marinella's Run Devil Run
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Claudia J. Seaburg
- Entry: 109
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH McHill's Higher Love
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Paloma Scalawag Vanguard
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Scotch Broom Colum Macniall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Shalisa D. Neely
- Entry: 164
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Speechless In Your Face
- Breed: Pug
- Name: GCHB Chelsea's Fantasy Struck It Ritz
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Pinnacle Chatterbox At Sundowner TKN
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Mavrik Tawny Mist Bohemia Xantia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
- Entry: 116
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge My Daddy Is A Big Spender
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CDC
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Suntory Senge
- Breed: Bulldog
- Name: CH Font A Noses Vic Mackey Of Kaniska
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Richard J Lewis
- Entry: 160
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Empyrean's Blurred Lines At Copperridge RN CG
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Pawcific I Walk With The King CAA BCAT PT CGC TKN
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Mama Can't Buy You Love
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Timeless Slice Of Life
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.