Penn Treaty Kennel Club, Inc. Doswell, VA 2020-10-22
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1254
Best In Show
- Judge: Mr. David R. Miller
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David R. Miller
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Kathryn Markey
- Breed: Dalmatian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: ---
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Seabrook Significant Other
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 13
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Trifecta Fantasia CGC TKI
Sporting Group
- Judge: Mrs. Karen J. Hynek
- Entry: 253
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Northgate's Power Play
- Breed: English Setter
- Name: GCHB Sevenoaks Weymouth Catchingfire
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Lydgate Living On The Edge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 152
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry My Grass Is Blue
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliffe Claire Randall Fraser
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 224
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA TKN
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Ellenni Blackstone Ashella Baby Got Bock!
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHG Bravado's Mambo Italiano
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 130
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Seabrook Significant Other
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 180
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Pug
- Name: GCHS Whispering River's Crown Prince Charm
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Richard Todd Jackson
- Entry: 131
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Bar-None Some Like It Hot
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Liontamer Pazzaz Rothrocks Tradition By Budda
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Ta Sen Westgate Kinky Boots
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Polly D. Smith
- Entry: 182
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Briard
- Name: GCH One By One Zlota Elita
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Sporting Fields Aeirs Above FDC CGC TKN ATT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. D Scott Pfeil
- Entry: 1
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Windsong's Simply Irresistible
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.