Sioux Empire Kennel Club, Inc. Sioux Falls, SD 2020-10-18
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 173
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: ---
- Name: ---
Junior Showmanship
- Judge: Mr. William J. Burggraaf
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Emily Carlson
- Breed: Irish Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 173
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. William J. Burggraaf
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Isabella Pine
- Breed: Boston Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 173
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 79
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Heights Trillionaire
- Breed: Brittany
- Name: GCHS River Mist Broxden Sovereign MVP
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHG Killary's Grand Getaway CGC
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Katyra Avatar Thingamajigger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 25
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Girl On Fire At Whitesands
- Breed: Harrier
- Name: Blythmoors Just One Look
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Annevan-Averson Agent 99
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 60
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 14
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 112
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Artistry's James Bond
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Sirius' Mr. Personality
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 64
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 44
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Sportingfield's Eclipse I'm A Keeper
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Scandalous
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Lastcall's Private Affair
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: GCH Minikota's No Exceptions
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.