Janesville-Beloit Kennel Club Jefferson, WI 2020-10-17
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1686
Best In Show
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
Junior Showmanship
- Judge: Brandon Edge
- Entry: 42
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 685
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHG Kalas Fly Me To The Moon JH
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Brandon Edge
- Entry: 42
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 41
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Janie M Bousek
- Entry: 373
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Cbear's Spot On At Devanley
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Argon's Percival Proctor Baxter CGC
- Breed: American Water Spaniel
- Name: Kei-Rin's Riverside Love Song
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 163
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHB Hundeleben Knock knock Who's There SL
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Trabeiz Hundeleben Philippe Philoppe MW
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Hilltop's Enchanting Circe Of Dykumos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Richard Lahsbrook
- Entry: 288
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Fireside Lazy D What Would Gary Do
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHS Black Pearl Guardiano Del Reali CGC TDI TTS CAA
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 158
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Temora Steal My Heart
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Whistle Blower
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Blaesing Sharob's Divine Destiny
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 196
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Timebomb Puff
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Sheeba Valegro
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 237
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Brushfire's Sweetest Dream
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Prestige N CarriageHill's Settin' The World Afire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy J. Eilks
- Entry: 271
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Olivier De La Vie En Rose CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Your's
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.