SINGING RIVER KENNEL CLUB OF MISSISSIPPI Biloxi, MS 2014-09-05
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 547
Best In Show
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Denny C Mounce
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
Junior Showmanship
- Judge: Mr. JIm C Briley
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: Sarah Pearce
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 127
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
- Breed: Vizsla
- Name: CH Kelby Creek Pinnacle Of Haleakala
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Maximus Latin Coolstar's 2nd Edition
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Ridgeview Farms Razzle Dazzle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. JIm C Briley
- Entry: 46
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Leoralee's Baywatch Mw
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH McRobs King Of The Jungle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. JIm C Briley
- Entry: 108
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dezperado's Hallelujah
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Willow Ridges Risky Business
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Zilya's Chicago Blues Fusion At Runes
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Anandanes Top Gun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 34
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Wrightwyn's Power Play
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's GM Freestyle Flyer
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 80
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Zen's Cirque Du Soleil
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Fireacre's Field Of Dreams At Sugarfoot
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Liberty's Gris Gris Creole Treat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 70
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH R-Lee Sparkle Plenty
- Breed: French Bulldog
- Name: CH HIlsman's Lwolfranch Homer At Homewood
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Alegria Ashton Martin
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Karina's You Cant Stop The Beat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 74
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHS Sindarin's Where The Magic Begins
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Millenium Next Edition
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: Shalimar's Red White & Blue of Oakwood
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Legacy Legend's Run For The Triple Crown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: ---
- Breed: Berger Picard
- Name: Allstar's Im Keanu Reeves At BWK
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.