101118_wwg_Pancho101118_wwg_nexpa101218_wwg_Prince101118_wwg_shakespeare101118_wwg_Katniss101118_wwg_blade101118_wwg_casino101118_wwg_Groovy100418_wwg_NASH092718_wwg_junior100418_wwg_Raul100418_wwg_Maverick

Durham Kennel Club Inc Raleigh, NC 2014-08-30

Posted by: Guy H. Fisher

Total Entry: 883

Best In Show

  • Judge: Ms. Mary Jane Carberry
    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Chindale's Anything She Wants

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Mary Jane Carberry
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Legacy Random Titleist

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Andrew I. Kalmanash
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Emma Johnson
    • Breed: Pug

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mr. Walter Sommerfelt
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Legacy Random Titleist

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You

      4th Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCH Erinfyr Night GAme RN

Hound Group

  • Judge: Mr. Elliott B Weiss
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Tells Matrix Reloaded

      2nd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCHG Kiarry's Stonewall Jackson

      3rd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH Grandcru Phelps Insignia

      4th Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCH Serandida east Abbaio Armando JC

Working Group

  • Judge: Mr. William C. Stebbins
  • Entry: 162
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Mephisto's Speak Of The Devil

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Alpha's Magic Man

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Loral;s Trooper

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: Alpines Bohemian Rhapsody

Terrier Group

  • Judge: Ms. Denny C Mounce
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Hampton Court Broxden In Queso Emergency

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH McVan's To Russia With Love

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Angarda Deja Vu Looking At You

      4th Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Kajsenborg's Dirty Diana

Toy Group

  • Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
  • Entry: 149
    • 1st Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Chindale's Anything She Wants

      2nd Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCH Shadowfox Blu Taboo Of Diva

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Hill Country's Tag I'M It

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH That's Adorabulls Dreaming Of You

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Denny C Mounce
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Imperious HamItUp Southern Bell

      2nd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCH Jade East Mission Into Space

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Chilleykings That's A Little Twisted

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Rockstar Thanewood Freewheeling

Herding Group

  • Judge: Mr. William C. Stebbins
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey

      2nd Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCH Lumiturpa Tapakka

      3rd Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: GCH Snowhill's Zak Misha Z StarPons cgc

      4th Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: CH Alexy Handsome Devil

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Elliott B Weiss
  • Entry: 6
    • Breed: American Hairless Terrier
    • Name: VKS Double Vision Hairy


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.