Des Moines Kennel Club, Inc. Des Moines, IA 2019-09-08
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 891
Best In Show
- Judge: Jan Paulk
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
Reserve Best In Show
- Judge: Jan Paulk
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
Junior Showmanship
- Judge: Pat Hastings
- Entry: 23
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Pat Hastings
- Entry: 23
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Robert Ennis
- Entry: 177
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Clussexx Howdy Doody Time
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHS Hood's Rock N My Genes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Wendy Maisey
- Entry: 97
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Centerstage Strut Those Kinky Boots CA RATM CGC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Thoan's Speedway
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Daybreak's V Ferrahunde Mark Of Favor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Andrea Bradford
- Entry: 173
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Rico's Put Me In Coach
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Von Wertz's I Will If You Will
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Larcon's Fire Marshall RATN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Gloria L. Geringer
- Entry: 44
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mountain Warfox High Noon At Foxterity
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Cairndale Agyle Swedish Fusion
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Dragonfox A Win Wyn Situation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Pat Hastings
- Entry: 193
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Sheeba Bella Luna Rosa
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Skyview's Dakotah Reign Of Desire
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Judi Bendt
- Entry: 101
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Honovi Manamihime Go Akakiyosou
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Keeshond
- Name: CH Hunkeedori Wooden Shoe Liketno At Ebbtide
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Judi Bendt
- Entry: 79
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Prairie Fire's Old West Peep Show Bayshore
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Reata's Lambluv Times Square
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Judi Bendt
- Entry: 5
- Breed: Russian Toy
- Name: Milyi Angel Nastoyashaya Lady CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.