Marion Kennel Club, Inc. Muncie, IN 2019-08-14
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 564
Best In Show
- Judge: Mr. Robert Paust
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert Paust
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
Junior Showmanship
- Judge: Celeste Gonzalez
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Cassidy L. Hayes
- Breed: Pug
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Celeste Gonzalez
- Entry: ---
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Trailbound & Azure's American Ride
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Celeste Gonzalez
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Celeste Gonzalez
- Entry: ---
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Rocky Mountain Cross Into The Blue
Sporting Group
- Judge: Dr. Bob G. Smith
- Entry: 61
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Irish Setter
- Name: Lucky Morn Cross Fire
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Crossroad Jockeyhill Man In The Mirror
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
- Entry: 61
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman Of Cofino
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Sidekick's Ice Queen At R-N-B CM
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Vikrest Secret Agent
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Diane R. Landstrom
- Entry: 132
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Phillmar V Velo So Good To Be Me
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Great Dane
- Name: Journey's Big Rig
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
- Entry: 39
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH First Class Delaine Merino
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's My Eyes Adore You
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Gaelgorm Shades Of Darkness
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Ted W. Eubank
- Entry: 107
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Mountain Crest O'Quinn & Canton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Diane R. Landstrom
- Entry: 91
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Ashbrook's Liar Pant On Fire
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy Eilks
- Entry: 68
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Sketchbook-Chebaco Now I've Got Ewe
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS LK Michigan Journey Through Fire Airam
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Tanasi's Red Rover Red Rover
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Celeste Gonzalez
- Entry: 1
- Breed: Russian Toy
- Name: Erge's Passion For Hope
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.