South Bay Kennel Club Torrance, CA 2019-08-11
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1058
Best In Show
- Judge: Mr. Robert L Robinson
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Belgian Malinois
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: 165
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 139
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Republik's Murder She Wrote
- Breed: Whippet
- Name: CH Summit Jomyr Lucky Stripes
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Shadowridge A Touch Of Class
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Vincent G Mulligan
- Entry: 220
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Neet's Don't Call Me Baby
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Holmrun's Outlander Esquire
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Dal Cielo's Brutale Bello CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Sidney L Marx
- Entry: 84
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Diego China Rush
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHS Rockledge Mr Murphy Of Meath
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Machusi Wanted On A Voyage
- Breed: Russell Terrier
- Name: D B F Most Valuable Player
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Shalisa Neely
- Entry: 120
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointe's Moonwalker
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Karisma The Boys Are Back In Town
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 149
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Durandel It's All About The Bling
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Quetta Til Son Omectecutli
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 119
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Querido De La Terre Sauvage
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's Sweet Jujube
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Double D's Incendio At Pur-Plesur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.