Sammamish Kennel Club Snohomish, WA 2019-08-11
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 817
Best In Show
- Judge: Dr. Roger S. Pritchard
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Roger S. Pritchard
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Laura Viola Pearson
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Emma Stanchina
- Breed: Schipperke
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Margo E Klingler
- Entry: 327
- Breed: Golden Retriever
- Name: Aviator's A Salty Piece Of Land
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Laura Viola Pearson
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Amanda Weiss
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Margo Klingler
- Entry: 327
- Breed: Boxer
- Name: GCH Mephisto N Toprank Oooh Lala
Sporting Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 150
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Loma Point & B-Cubed's Limited Edition
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Zengold Murphy's Law
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Pursuing The Dream JH HOF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Entry: 114
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCH Jaraluv Undercover Knight
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Windbourne Bayaway Good Golly Miss Molly
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joyce A. Vanek
- Entry: 118
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS B And K Paradise El Patron
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHB Highbid-Sapphire's Almost Frozen In Time CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Entry: 99
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Vomhausharrock Dondiegoredrock
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Middleshires I'm The Real Dill!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Margo Klingler
- Entry: 123
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Bobcat A Nickel For A Kiss
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCHB Valcopy Ter-Lee Chivas Regal
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Spirits Cowboy Casanova
- Breed: Papillon
- Name: GCH Belle Vie Just You Wait
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 97
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Shamrock-Cedarhills It's Got To Be Guinness
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: Kyeri's Sengeri Tulku Ri Tka
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Merryell Grand Slam
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Baohuao's Don't Believe Me? Just Watch!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Joyce A. Vanek
- Entry: 116
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Squarecoat Royalty On The Move
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Empyrean's Blurred Lines At Copperridge RN CGCA TKN
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHB Cloudpointe Grand Theft Auto At Eviggronne
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Coedwig's Black Diamond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.