Cudahy Kennel Club Franksville, WI 2019-08-09
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 358
Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Estet Classic Illusive At Barkshire
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dale A Meyer
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Deladore's Picture Perfect Bada Bing Bada Boom
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Kaitlyn E. Kraus
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dale A Meyer
- Entry: ---
- Breed: French Bulldog
- Name: Mobius Strip Wendell
Sporting Group
- Judge: Mrs. Danelle Brown
- Entry: 76
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Tamarack Oughta Be The Mayor
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbar's Hardcore Hank JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 63
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Estet Classic Illusive At Barkshire
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Wynsyr Summerwinds Paladin Got Mo Attitude
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHB Walmar-Solo's TNT - SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs .Beverly Vics
- Entry: 77
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Sittig's Dequila Makes Her Clothes Fall Off CGC TKN
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Allr's My Pal Pluto Happily Everafter Stealsaheart
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Deladore's Picture Perfect Bada Bing Bada Boom
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Divine Acres I've Arrived At Regent
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 18
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Carai Octobre De Aiedkii's
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCH Brywood Follow Your Heart
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Kenron's Captain Crash Is At It Again
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Blaesing Sharob's Divine Destiny
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 58
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Edelweiss Great Scott
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Something Wicked This Way Comes
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Norkus She's So Fine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 32
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: French Bulldog
- Name: Mobius Strip Wendell
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Dawin Huffish Follow My Heart
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Xuanlu's Nubbyns
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Danelle Brown
- Entry: 31
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Peri Lane Linincorgi Highway Star
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Brittemar Sportingfields Right At Home
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Glenspey Taking My Turn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.