Richmond Dog Fanciers Club, Inc. Dixon, CA 2019-08-04
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1220
Best In Show
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Linda L. Reece
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sandra J. Wolfskill
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Riley Capton
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sandra J. Wolfskill
- Entry: 432
- Breed: Puli
- Name: GCHG Cordmaker Boys Will Be Boys
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Sandra J. Wolfskill
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Ellis
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Sandra J Wolfskill
- Entry: 432
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Del Rey's Island Queen V Addox CGCA TKN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 186
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette's Showstopper
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Spinfandel The Force Is Strong
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Wynmoor Interstellar
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH VJK-Myst Classic Style
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharon R. Lyons
- Entry: 185
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Sebring Elan Monkey Business
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Andrea Bradford,MD
- Entry: 278
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Chien D'Eau Feel The Bern De Remis
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHS Timaru Tallulah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Vandra L Huber
- Entry: 123
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Shasta's Easy River
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Bendacht Believe In Magic
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Surefyre's Round About Midnight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Shalisa D. Neely
- Entry: 123
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Cheri-A Wingo Lord Paddington
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Joli Reignon Just Kidding-L
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Daivd L. Anthony
- Entry: 138
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Boston Terrier
- Name: Widget's Heaven Sent At Tre Run TK1
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Hallmark Turbo Charged Lexus
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Deborah L. Anthony
- Entry: 157
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: CH Thrymheim's In Your Wildest Dreams BCAT
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Sandra J. Wolfskill
- Entry: 5
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hill's Earth Wind & Fire
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.