Hunterdon Hills Kennel Club Ringoes, NJ 2019-08-04
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 587
Best In Show
- Judge: Rosalind Kramer
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Rosalind Kramer
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
Junior Showmanship
- Judge: Sophia Rogers
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Lauren Lang
- Breed: Irish Red and White Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Sophia Rogers
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Alexis Coriell
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Dr Eliot More
- Entry: 133
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHS NicholCity Revere
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ann Yuhasz
- Entry: 78
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Borzoi
- Name: CH Svershin Dancella Raynbo Zymphony Portrait PA
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Sanctuary's Rock N Roll Experience
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainns Of Eagle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr John Reeve Newson
- Entry: 147
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Holly Wood's Vengence N Seven Days
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Paragon's Pouch Cove Dani's Boy
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Halcyon,s All You Need Is Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ann Yuhasz
- Entry: 65
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Arderry Penny Red To Jaeva
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Samabel Luv That Augie At Marblearch
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH M&M LAMZ Liv'er Let Die
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Woodsongs Makers Mark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: David Kirkland
- Entry: 49
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Papillon
- Name: GCH InVolo Man In The Mirror
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy&Hapichin Stop And Stare
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Hallmarks Sandox Slugger At Markenhaus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr John Reeve- Newson
- Entry: 65
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Karma's Iconic Tamarian Lunar Star
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Schipperke
- Name: CH Delamer Suzi Shops And Island Hops
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ann Yuha
- Entry: 67
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Traveler's Sugarnspice Witches Do Come Blue
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS bLuc Picard Amour RN HIT CGCA CM6
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.