Pioneer Valley Kennel Club, Inc. Greenfield, MA 2019-08-03
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 588
Best In Show
- Judge: Mr. Richard Paquette
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Richard Paquette
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nanette Prideaux
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Johanna Green
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nanette Prideaux
- Entry: 12
- Class: Novice Senior
- Name: Samantha Stoeke
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 139
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Bran Linn Amulet
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG SandsCape Who's That Girl
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Godlen Glow's It's Going To Take A Miracle
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Heywire N Deep harbor Love That Dirty Water JH CD AX OAJ NF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Priscilla A. Gabosch
- Entry: 81
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHS Saranan's Child Of The Wind With Cranston Hill
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Mariki's Bluemoon Daimier Marquee At Saranan
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Wykgyl Nereid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 96
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Pyrless & Asbey's She's All That!
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Kaibab's Jigsaw Puzzle
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Sherwood's Saratoga Sensation
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Twin Creeks Memories Are Made Of This
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 44
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Elsinore Perfect Game
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 80
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryph's Extra Urchin Olice Oil
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabeull's Moose On The Loose
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Aloha's Izabella
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 41
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Dynamic And Upton's Huck Finn CGC CA
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Marquis Just Bringin' The Bling
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Lyrac's Hot & Spicy
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Morgan Manor Outlander
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 94
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Propwash Credence
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Haystack's Montgomery The Spartan General
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.