McKinley Kennel Club Canton, OH 2019-06-08
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 559
Best In Show
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol's Every Little Thing She Does Is Magic CAA
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Alizabeth Lude
- Breed: Rough Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Judi Elford
- Entry: 217
- Breed: Akita
- Name: GCHG Absolute's I Want To Go The Distance At MiMar CD BE RE CGCA TT TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Elise Patti
- Breed: Irish Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Judi Elford
- Entry: 217
- Breed: English Setter
- Name: GCH Summer Hill Bella B Magic
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 99
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Lunn's Xtraordinare' Of Marlyn
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Splash's Tabatha Norman
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHS Maritime Job Is Done Walk Away
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 55
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Rollin' On Five Mile River
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS DC C'Lestial All That Glitters SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: 116
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol's Every Little Thing She Does Is Magic CAA
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Lecteur's I Got Rhythm
- Breed: Akita
- Name: GCHG Absolute's I Want To Go The Distance At MiMar CD BE RE CGCA TT TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 29
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Simply Sassy
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Elmdale's Journey From Purston RATS
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Yeloman Longvue G'Day Mate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 67
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Foxmore Playin Hard To Get
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Guerin One Bar None
- Breed: Maltese
- Name: GCHS Divine's Takes The Cake At Sarcenent
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Judi Elford
- Entry: 49
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Horizon's Wildest Dream CGC TKN
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Eki Zimurrak Summer Triangle
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Fullofbull's Toto
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Legacy The Big Chill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Judi Elford
- Entry: 87
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Dutchibo Diebene
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Sterling Shine The Light
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: CH Pabiaga's New Kid In Town
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Overland By Request
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.