South Arkansas Kennel Club Camden, AR 2019-02-24
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 555
Best In Show
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 5
- Class: Open Intermediate
- Name: Ava Marie Caudell
- Breed: Standard Manchester Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 5
- Class: Open Junior
- Name: Gigi McMurtrey
- Breed: Miniature Poodle
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 81
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Foley's Frat Party
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Tamarack's Warm And Fuzzy
- Breed: Pointer
- Name: CH Edgehill's Thunderdome
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 38
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Highland Rim Mr. Duke Ellington Dog House Blues
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Happy
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 89
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Onak's Touch Of Gold
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Domarco Abracadabra
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 42
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHB Barnstable Pitch Perfect
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Glentom Dirty Rotten Scoundrel
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHB Raintree's Black Leather Jacket at ROF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 87
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Tudorhurst Porthos of Sanchi
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Woodsong Delta Blues
- Breed: Pug
- Name: CH Shorline's Carmel Apple With Nuts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Peggy L. Lloyd
- Entry: 75
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Arabelle's The Messenger
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 119
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Challenge Haus Rhiannon
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Blackgold Riddle Me This
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's Mischief Maker
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Scandalous
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.