121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Great Barrington Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2019-02-03

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1217

Best In Show

  • Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Marquis 'Hermes V Kenlyn

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHG Smash JP Copenhagan

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Sarah Crepeau
  • Entry: 32
    • Class: Open Senior
    • Name: Abigail Van Meter
    • Breed: English Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Sarah Crepeau
  • Entry: 32
    • Class: Master
    • Name: Hope Anzalone
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Ms. Judy Harrington
  • Entry: 293
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Cerise Blindside

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Wingfield's Chebaco Here And Now

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC

      4th Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Bookstar Sherlock Holmes TKN

Hound Group

  • Judge: Mr. Gary L. Deorge
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Albelarm Call Me A Tekdal Fanatic At Reve

      2nd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: Hallam Bakhu's L'Amour L'Emporte

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: Liza Minnelli Of Malabo APD

      4th Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monacacy Bend's Waterford

Working Group

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
  • Entry: 254
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      2nd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Triple Crown's Off And Running

      4th Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Sapphire's Affirmed At Solevita

Terrier Group

  • Judge: Mr. Randy E. Garren
  • Entry: 98
    • 1st Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Baishan Chihenne Band (Luna)

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Roadhouse's Life Of The Party CGCA CGCU RATN DN CA

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHS High Mountain Warfox High Noon At Foxterity

      4th Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH Irvonhill Voignier

Toy Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 138
    • 1st Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHG Smash JP Copenhagan

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Yarrow Hitech Benjamin Bunny

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHB Fuzzy Farm Devil In Her Heart

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Susan M. Carr
  • Entry: 153
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Autimn Hills Superhero

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Siimline's Love Legacy Truth

      3rd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Rembrandt Chase Your Dreams

      4th Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCH Just Incredible Burberry London

Herding Group

  • Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
  • Entry: 146
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Marquis 'Hermes V Kenlyn

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moon Light Drive

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Fuzzy Farms All Things Considered

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.