121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Texas Kennel Club, Inc. Dallas, TX 2018-12-07

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 1535

Best In Show

  • Judge: Mrs. Patti Widick Neale
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Patti Widick Neale
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH LaPetit Prince De La Bete

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Mark Lucas
  • Entry: 16
    • Class: Open Senior
    • Name: Jade Rosenkoetter
    • Breed: Pomeranian

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Mark Lucas
  • Entry: 16
    • Class: Open Junior
    • Name: Julie Rawls
    • Breed: Boykin Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Anne Bolus
  • Entry: 230
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light

      2nd Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: CH Bow-K's After Mash

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHB Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Silhouette Spellbound

Hound Group

  • Judge: Mr. Christopher Tilghman Neale
  • Entry: 157
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Aurora's Rhythm of My Heart

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCH Kadell's Pixie Dust W

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHB Quiquen Folklore

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCHB Houla's Expecto Patronum

Working Group

  • Judge: Mrs. Christie Martinez
  • Entry: 269
    • 1st Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Koba's Snowfall's Texas Lonestar

      3rd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • Entry: 147
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserock's my eyes adored you

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH McHill's Hat Trick

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCH Moolti VIP Del Gran Vencedor

      4th Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Steele Force With Tenn Penn

Toy Group

  • Judge: Mr. Shawn James Nichols
  • Entry: 262
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: CH Infiniti She's Got Legs

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo

      4th Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCH Karma's Promise Key-Per

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Darryl Vice
  • Entry: 259
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH LaPetit Prince De La Bete

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Dawin Hearts and Arrows

      3rd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHS Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: Dreamland's Game Changer

Herding Group

  • Judge: Mr. David Bolus
  • Entry: 193
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn

      2nd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHG Harmony's The Point Of No Return

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCH Abingtons It's Five O'Clock Somewhere

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Scott's Lady Liberty

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Christie Martinez
  • Entry: 2
    • Breed: Lancashire Heeler
    • Name: Broken Wing"s Prince Edward


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.