Kennel Club of Salinas Napa, CA 2018-11-12
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 690
Best In Show
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Lily Angeline Bennett
- Breed: Cirneco dell'Etna
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 171
- Breed: Puli
- Name: GCHG Cordmaker Boys Will Be Boys
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Catherine Campbell
- Breed: Bernese Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dennis M. McCoy
- Entry: 171
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: 147
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Lexxfield Buckley BN RN TD CGC CD
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Bear Valley's Luciano Mi Tesoro
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Tripawd N Calvarys Courtesy Of The Red White N Blue JH CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 88
- Breed: Saluki
- Name: GCH Impala Ladies Love Outlaws
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Cabaret Chasing Classic Cars
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Camelot's Leo, King Of Beasts
- Breed: Basset Hound
- Name: CH Topsfield-Sanchu Pop Secret Of Vision
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 160
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Greybeard BCB Yamada Kuma Go
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Taolan Quest Flying Cloud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 52
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Joan M. Zielinski
- Entry: 68
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Scaramouche V. Tani Kazari
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Cobeauche When You Wish Upon A Star
- Breed: Pug
- Name: GCHS Kirby's Tazo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 81
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Xeralane's Bite Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 83
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Legend's American Sweetheart Of TopHat N Suboja
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Kingsbury Red Dragon Of Claymore
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.