Kalamazoo Kennel Club, Inc. Kalamazoo, MI 2018-11-10
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1388
Best In Show
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Martha Congleton Day
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Caroline Clegg
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 499
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Knatchbulls 5th Avenue Marquee
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Martha Congleton Day
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Marit Alsager
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Ronald I. Sprtizer
- Entry: 499
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Coventry Bring On the Reign
Sporting Group
- Judge: Ms. Joanne (Jan) N. Paulk
- Entry: 289
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Nani Breica N Crosswind Aloha
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Flatford Ruffles & Flourishes MH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Carol Spritzer
- Entry: 125
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar's-Solo's OMG SL
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Chihawk Wave Raider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 283
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH BellaCane Abira Duchess Royale V Obermark
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Aspire's Awakened One CGC
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Millennium's Ains't No Stopping Us Now RN CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 113
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Gaelgorm Shades Of Darkness
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Kilkenny's Across The Universe At Setanta
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Edd E. Bivin
- Entry: 208
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Winterfell's Almost An Angel At St Johns
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: CH Clussexx Paddington Of Flivverway
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah Despicable Me
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG H&H Hotrod
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
- Entry: 145
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts and Arrows
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Dot De Rides Nina Ricci
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
- Entry: 184
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majesic Elite Clever Endeavor
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Puli
- Name: GCHS Moonshadow Mind Games
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Lk Michigan Journey Through Fire At Airam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Desmond J. Murphy
- Entry: 1
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Cassowary's Verrassing
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.