110818_wwg_Amaze110818_wwg_Nash110818_wwg_Utter110818_wwg_Nate110818_wwg_norman110818_wwg_Maverick110818_wwg_Diana110118_wwg_wilma110118_wwg_paige110118_wwg_Nina110118_wwg_Lizzee110118_wwg_posy110118_wwg_Sami

Madera Canyon Kennel Club Tucson, AZ 2018-11-09

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 829

Best In Show

  • Judge: Mr. Eugene Blake
    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Histyle's Gabby Girl Of Twilight

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Eugene Blake
    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Syringa - Akadia The Corsair

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Vandra L Huber
  • Entry: 10
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Turner Parks
    • Breed: Clumber Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Lori L. Nelson
  • Entry: ---
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Redrocks Doctor Hook

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Vandra L Huber
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Kyle Bismore
    • Breed: German Wirehaired Pointer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Lori Nelson
  • Entry: ---
    • Breed: Basenji
    • Name: CH Astarte's Sir Tristan With Pips At Kazor

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Barbara G. Pepper
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: English Setter
    • Name: CH Seamrog Spitfire

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Goldtale's Backwoods Barbie

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Wynmoor Interstellar

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Silhouette's Showstopper

Hound Group

  • Judge: Mr. Eugene Blake
  • Entry: 167
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH M & M's Calamity Jane

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHS Cjs Ranch Magical Mystery Zander

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me

      4th Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Windborn One Crazy Summer

Working Group

  • Judge: Mrs. Ainslie Mills
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Histyle's Gabby Girl Of Twilight

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Nanook's This Girl Is On Fire

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB Protocol Every Little Thing She Does Is Magic

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Naples SanRoQue Mayfair2J Backin The [email protected]

Terrier Group

  • Judge: Dr. Vandra L Huber
  • Entry: 58
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Diego China Rush

      2nd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCHB Rockledge Mr Murphy Of Meath

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCH Moolti VIP Del Gran Vencedor

      4th Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: CH Bushaway Barnaby Potter

Toy Group

  • Judge: Mr. John F. Booth
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Cuna Del Renacimiento Chispa Del Volcan De Fuego

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Kolmar's Steeler Of Hearts

      3rd Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Centarra Get Your Game On

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: Afterglow Pythagoras

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Bart A. Miller
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Spotlight Where We Left Off For Amethyst

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCH Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: CH Jeronimo Martinez

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Sabe's Simply Bulletproof

Herding Group

  • Judge: Mr. Bart A. Miller
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Syringa - Akadia The Corsair

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Woodside's Maxum

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Silverwood's Dancin' In The Limelite

      4th Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: Clearvu Magic Sterling Silver Angel

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.