Antelope Valley Kennel Club, Inc. City of Industry, CA 2018-11-04
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1215
Best In Show
- Judge: Mr. John Ramirez
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John Ramirez
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Michele Quesada
- Entry: 21
- Class: Open Senior
- Name: Madison Rogers
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Elizabeth "Lani" McKennon
- Entry: ---
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Jakar Pamir Anam Cara Summer Storm
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Michele Quesada
- Entry: 21
- Class: Open Intermediate
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Elizabeth "Lani" McKennon
- Entry: ---
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHP Lindi's Heavenly Scottish Delight
Sporting Group
- Judge: Dr. Daniel Dowling
- Entry: 163
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Pursuing The Dream
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Seamrog Spitfire
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Bruce's Single Malt At Game Creek
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steven Herman
- Entry: 125
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG Oak Hill's Heart Of Gold
- Breed: Basenji
- Name: Jasiri-Sukari Kristle Howel-E
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Cu Muirin Townshend Of Eagle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Nancy S Amburgey
- Entry: 272
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Highstyles Gabby Girl
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Karolaska Tor Mariposa Reina
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr.Richard William Powell
- Entry: 108
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Open Fire Van Folini Home
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Villassa Country Belle
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Moolti VIP Del Gran Vencedor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Odagiri
- Entry: 140
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Kolmar's Steeler Of Hearts
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Kulana's Stand By Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Daniel J Smyth
- Entry: 187
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight Where We Left Off For Amethyst
- Breed: Standard Poodle
- Name: Amazing Celestial Eclipse
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Something Special With Flash@Whiterose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda Scanlon
- Entry: 133
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Coventry Catch Me If You Can
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Bon Idee's Over The Legal Limit
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar N Oakwoods Message In A Bottle At Rene
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Richard William Powell
- Entry: 4
- Breed: Russian Toy
- Name: Highfield You Broke My Heart Maggie Mae
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.