Clermont County Kennel Club, Inc. Wilmington, OH 2018-10-20
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 864
Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Nicole Mrzywka
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: ---
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHB Sarron International Success BN RI FDC CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 20
- Class: Open Intermediate
- Name: Alyeace Geary
- Breed: Brittany
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: ---
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: CH Chateaurouge's Valentin
Sporting Group
- Judge: Mr. Clay Coady
- Entry: 179
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NA NAJ NF CGC TKA
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Nani Breica N Crosswinds Aloha
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCH Tara's Utter Chaos RN
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 110
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth BN RN JC TKA
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 211
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Spot-On Word Of Honor
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcaste's Hammertime U Cant Touch This
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Mirabel Endless Love
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Darbydale's This Is How We Roll
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 69
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Foxterity Warfox Sun's Up! @ High Mtn
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 79
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Disyre Rodeo Queen
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee's Endless Love
- Breed: Maltese
- Name: GCHB Divine's Girl With The Most Cake At Sarcenet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: 51
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Cha-Ching
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Rosemount Max
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 131
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Foxwood Lionhart's Quintessesnce
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Deseado Wavelet
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Jana Saranac Sound OF Musix MX MXB MXJ MJB OF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 6
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Brindle Wolf Nunki
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.