Skyline Dog Fanciers of San Mateo County Pleasanton, CA 2018-10-19
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1783
Best In Show
- Judge: Douglas Johnson
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
Reserve Best In Show
- Judge: Douglas Johnson
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Norbert Dee
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Dasha Mlinaric
- Breed: Standard Poodle
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: ---
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniakas Whizz Bang Wallop
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Norbert Dee
- Entry: 27
- Class: Open Junior
- Name: Tatum Bartlett
- Breed: Beagle (13" and under)
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: ---
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Trilogy's Be Mine At Aubridge
Sporting Group
- Judge: Dr. Norbert Dee
- Entry: 311
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Bear Valley's Luciano Mi Tesoro
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Foxwood's Ivywood Fusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Entry: 447
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHG Khaleesi's Drogon Of The Seven Kingdoms
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Astarte's Sir Tristan With Pips At Kazor
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Thaon Fade To Black
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 234
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Nashems In Wine There's A Friend RN CGC NDD
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Taolan Quest Flying Cloud
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Topaz Green Hornet
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHS Timaru Tallulah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. William F. Potter
- Entry: 232
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Von Forliny Home
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Trackways Cassidy Pi'd Piper
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Roserock's my eyes adored you
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David J Kirkland
- Entry: 225
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Brookhaven Here Comes Hogan
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Victory's In My Veins
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Christine E Calcinari
- Entry: 137
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Rosan's Go Big Or Go Home CA CGC
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Players As You Like It
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Janet Fink
- Entry: 136
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH JBB's Turn The Tables
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Blackhawks 007 Bond
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHG Dunhill Will I Am
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.