Westbury Kennel Association, Inc. Oyster Bay, NY 2018-09-30
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 527
Best In Show
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One in A Minion
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Breed: Boxer
- Name: GCH Hi-Tech's Shake Rattle N Roll
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Kathryn Markey
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Vandra L Huber
- Entry: 195
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: Skyline's Party Like A Rock Star
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Giovanni Colesanti
- Breed: Lhasa Apso
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Vandra L Huber
- Entry: 195
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Lughnasa's Court Jester
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
- Entry: 85
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Esthete's The Bard Of Avon BN RA SH NA NAJ NF CGC TKA
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: Cerise Star Witness
- Breed: Weimaraner
- Name: Camelot's Luxe Me And Bobby McGee
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
- Entry: 59
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG DC County Line's Scotland Yard SC CA
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur
- Breed: Whippet
- Name: CH Starline's Kurios
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH Osiris A Standing Ovation XO
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Christie Martinez
- Entry: 75
- Breed: Boxer
- Name: GCH Hi-Tech's Shake Rattle N Roll
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB WhiteRose Wind Chaser CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP MJM's Talk Of the Town
- Breed: Akita
- Name: Indevor Majestic Wizard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 72
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Lughnasa's Court Jester
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Miller's Wonderful Walter Of Thistledew
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Longvue Up The Ante
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Goodspice Freerange Liddle Lamzy Divey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Vandra L Huber
- Entry: 107
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One I A Minion
- Breed: Maltese
- Name: GCH Melitica Prima Ballerina Ana Pavlova
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Christie Martinez
- Entry: 48
- Breed: Bulldog
- Name: CH Festabull The Longest Day
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Gingery's Diarra Bousso Bally
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 46
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Colbyhaus Marden's Flash Dance Gsdstyle
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Love That Jimmy Fallon CM
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Travler Sugarnspice Witches Do Come Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Mary C Murphy-East
- Entry: 1
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: Chevalric's Glamorous Grace
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.