092018_wwg_bono092018_wwg_wilma092018_wwg_Hamilton092018_wwg_trump092018_wwg_Artie092018_wwg_posy092018_wwg_bruno092018_wwg_Lizzee091318_wwg_oscar091318_wwg_skittles091318_wwg_utter091318_wwg_Nash

Umpqua Kennel Club, Inc. Roseburg, OR 2018-09-09

Posted by: Bryan Martin

Total Entry: 789

Best In Show

  • Judge: Ms. Diane R. Landstrom
    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Canton Fearless

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Diane R. Landstrom
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Fredrick R. Stephens
  • Entry: 17
    • Class: Master
    • Name: Gillian Campbell
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Fredrick R. Stephens
  • Entry: 17
    • Class: Master
    • Name: Ethan Coye
    • Breed: Doberman Pinscher

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Dr. Karen M Ericson
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Mi Jean's You Mad Bro?

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHS Bear Valley's Luciano Mi Tesoro

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game

      4th Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: CH Lexxfield Buckley BN RN TD CGC CD

Hound Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHP Impala Ladies Love Outlaws JC CGC

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC

      3rd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Pramada's Can't Touch This With Dynasty SL

      4th Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHB Arubmec's Top Model

Working Group

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy

      3rd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHS Marinella's Smooth Criminal At Arkangel

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHG Affinity's 3-Sheets To The Wind

Terrier Group

  • Judge: Dr. Karen M Ericson
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserock's my eyes adored you

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road TKN DS CGC

      3rd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHG Margie Munro She's Full Of It

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Scotch Broom Colum Macniall

Toy Group

  • Judge: Mr. Fredrick R. Stephens
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Canton Fearless

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Oeste's In The Name Of Love

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Wyndancer Silver Lining

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Tintan (Mata)

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Bodnath Jigme

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Hallmark Heartbreaker Dream Maker

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Prefere True Reflection

Herding Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 93
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Rosewood's Galileo

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCH JBB's Turn The Tables

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Syringa - Akadia The Corsair

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 2
    • Breed: Russian Toy
    • Name: Vlast's Ognia Neytrino


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.