092018_wwg_bono092018_wwg_wilma092018_wwg_Hamilton092018_wwg_trump092018_wwg_Artie092018_wwg_posy092018_wwg_bruno092018_wwg_Lizzee091318_wwg_oscar091318_wwg_skittles091318_wwg_utter091318_wwg_Nash

Souhegan Kennel Club, Inc. Nashua, NH 2018-09-09

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 657

Best In Show

  • Judge: Mr. Dennis J. Gallant
    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCHB Quest Y-Knot Indiana Jones

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Dennis J. Gallant
    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Lacey's Not My Circus

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Marianne Conti
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Ruth Phillips
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Dianne Tyree
  • Entry: 267
    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Heywire N Deep Harbor Love that Dirty Water

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Marianne Conti
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Brigid White
    • Breed: Newfoundland

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Dianne Tyree
  • Entry: 267
    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHB Marja-Tu If Wishes Came True

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Nancy Liebes
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Stelor's Terra Firma

      2nd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCH Almanza Euphoria

      3rd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCH Tamarack Brynbar Sass And Sizzle CD MH

      4th Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Bookstor Sherlock Holmes

Hound Group

  • Judge: Dr. Anne P. Gallant
  • Entry: 93
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Lacey's Not My Circus

      2nd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: CH Blackdales Wrecking Ball SW

      3rd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHS Hobarra's I Dreamed a Dream

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Shabani's Master Of Illusion

Working Group

  • Judge: Mrs. Nancy Liebes
  • Entry: 140
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHP MJM's Talk Of the Town

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHG Pyrless & Ashbey She's All That!

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Stonebull's We Own The Night of DCP

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: CH Kaibab's Jigsaw Puzzle

Terrier Group

  • Judge: Ms. Dorothy B. Taylor
  • Entry: 26
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: CH Holystone Deacon Of Kincora

      2nd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCH Coldstream Pride Of Bristol Aires

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: Foxnook Limelight

      4th Place

    • Breed: Rat Terrier
    • Name: Sands Sea's The Moment

Toy Group

  • Judge: Ms. Dorothy B. Taylor
  • Entry: 90
    • 1st Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCHB Quest Y-Knot Indiana Jones

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHP Piccadil's Dream A Little Dream Of Me BN CD RN RA RE CGC

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHB Fuzzy Farm Devil In Her Heart

      4th Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Foursquare Dancin' Machine

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Dorothy B. Taylor
  • Entry: 59
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Autimn Hills Superhero

      2nd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Kennedy's & Cormier Hey Look Me Over

      3rd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Sierra's Summer Celebration

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Cespa's Gold Rush

Herding Group

  • Judge: Mrs. Nancy Liebes
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Fuzzy Farm All Things Considered

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work

      3rd Place

    • Breed: Bergamasco
    • Name: GCH Alp Angel's Faggia Dell'Albera

      4th Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: CH La Chanson's Playing To Win

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.