Evergreen Colorado Kennel Club Greeley, CO 2018-09-09
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 1435
Best In Show
- Judge: Mr. Gopi Krishnan
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Gopi Krishnan
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Forliny Home
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ryan Horvath
- Entry: 26
- Class: Open Intermediate
- Name: Jade Chase
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
- Entry: 506
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHB Lindenka U.S. M. C. Sniper
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Ryan Horvath
- Entry: 26
- Class: Open Junior
- Name: Taylor Johnson
- Breed: Old English Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
- Entry: 506
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Boulder's N Solterra's Cruising At Light Speed
Sporting Group
- Judge: Ms. Pluis Davern
- Entry: 249
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Killara's Brighter Than The Sun TD SH RATO
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Cristolino
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Pursuing The Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 138
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Palomino Du Greffier Du Roi
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Victorias JP Pallasathena M-Topone
- Breed: Greyhound
- Name: GCHG Chaparral N Sovereign Dragon Fire
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
- Entry: 320
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB Histyle's Gabby Girl Of Twilight
- Breed: Great Dane
- Name: Valkyrie Goshawk Flies To Rocwind
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Banstock 'N Highpoint Perfect Sense
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Corazon Wild Wind Pedal To The Medal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Rosalind Kramer
- Entry: 191
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Forliny Home
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS McHill's Hat Trick
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCHS Magor Galactic Agent
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG High Mountain Warfox High Noon At Foxterity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Johhny R. Shoemaker
- Entry: 94
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHS Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart
- Breed: Pug
- Name: GCHP Nirvana's Skittles
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Cuna Del Renacimiento Chispa Del Volcan De Fueg
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Orchard Hill Shirmont Back Story
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 185
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Rebelrun Rebellion At Elite
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Vaje's Public Enemy Number One
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Monumental It's Always Better With Chocolate TDTKI BCAT CGC THDN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
- Entry: 167
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.