071818_wwg_Wilma071818_wwg_prince071818_wwg_utter071818_wwg_katniss071818_wwg_faggia071818_wwg_harvey071818_wwg_sade071818_wwg_Zeus071218_wwg_Purple071218_wwg_nik071218_wwg_trump071218_wwg_morgan071218_newwwg_Andy071218_wwg_junior

Gig Harbor Kennel Club Puyallup, WA 2018-07-09

Posted by: Bryan Martin

Total Entry: 1285

Best In Show

  • Judge: Dr. Carol White-Moser
    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Lexxfield Buckley BN RN TD CGC CD

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Carol White-Moser
    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Tintan (Mata)

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Sharon Dok
  • Entry: 23
    • Class: Open Senior
    • Name: Lydia Zemouri
    • Breed: Beauceron

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Lee Herr
  • Entry: 443
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Turbar's Pop Quiz At X'Sell

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Sharon Dok
  • Entry: 23
    • Class: Open Senior
    • Name: Savanah Aitken
    • Breed: Basset Hound

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Lee Herr
  • Entry: 443
    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: GCH Quinncreek's Uptown Funk You Up BN CD

Sporting Group

  • Judge: Miss Bonnie Linnell Clarke
  • Entry: 173
    • 1st Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Lexxfield Buckley BN RN TD CGC CD

      2nd Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: CH Rainsway & Cajun's Reese's Pieces

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Rush Hill's See Q'Will To Golden Hills

      4th Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCH Flintcrest Full Monty

Hound Group

  • Judge: Mr. Timothy Catterson
  • Entry: 101
    • 1st Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHB Dlucks Svengali Zindika's Overnight Sensation

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor

      3rd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Majenkir Thunderstruck White Storm Rising

      4th Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCHB Conestoga Another Tequila Sunrise

Working Group

  • Judge: Mrs. Wendy Hutchison
  • Entry: 193
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: CH Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Legendale Lady Luck VGoldgrove

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Touchmenot's Wilson Mesa SD

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Twin Creeks Can't Steal My Thunder RN CGC

Terrier Group

  • Judge: Mr. Lee Herr
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Alpine's LBK Living On The Road TKN DS CGC

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Sunrise Run Riot

      3rd Place

    • Breed: Rat Terrier
    • Name: GCH Skippin C J Cruzin At Gallery

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHG Margie Munro She's Full Of It

Toy Group

  • Judge: Mr. Mark Kennedy
  • Entry: 166
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Sycamore's Game Changer

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Torlundy Courtlore Who's Got The Button

      4th Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Joie De Vivre Winddancer Stoli My Heart

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Timothy Catterson
  • Entry: 169
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Tintan (Mata)

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Belle Creek's All About Aubry

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit

      4th Place

    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: GCHS Dv9K9's Talvi Lahja

Herding Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 144
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude

      2nd Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHB Arnscroft Be A Sailor's Son Di

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Squarecoat Royalty On The Move

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCH Toreth's Tungsten Archer

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Mark Kennedy
  • Entry: 1
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.