Contra Costa County Kennel Club, Inc. Vallejo, CA 2018-06-10
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 2911
Best In Show
- Judge: Ms. Linda C. More
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Linda C. More
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: CH Yarrow Vanerie Winning Ticket
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 50
- Class: Master
- Name: Ethan Coye
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 50
- Class: Open Intermediate
- Name: Madison Jensen
- Breed: Labrador Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 520
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro Christolino
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Clerwood Silhouette Speed Of Light
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Dream Hi's Don't Hate The Player Hate The Game
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Richard Paquette
- Entry: 336
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS M & M's Calamity Jane
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Mendes Marvella
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Doris Cozart
- Entry: 504
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Vinn-Cenzo Moretti Premium Lager
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Cascade'n Starstruck Surfin' To Del Mar
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHP Taolan Quest Flying Cloud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Pamela Bruce
- Entry: 257
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Yarrow Venerie Winning Ticket
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake ......Until Now
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH D.B.F. Santa Barbara Surfer Girl
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John R. Shoemaker
- Entry: 268
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Adoration's Start Me Up
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Dartan Wow Factor Of Josam
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Bobcat A Nickel For A Kiss
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 216
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Le Petite Prince De La Bete
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Fanatic Scott YF
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Spotlight Where We Left Off For Amethyst
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 315
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeaver
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Linda C. More
- Entry: 2
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Selva De Veiros
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.