Grand Rapids Kennel Club Kalamazoo, MI 2018-05-26
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1651
Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Entry: 31
- Class: Open Intermediate
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 631
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Rebelrun Rebellion At Elite
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Rodney R. Merry
- Entry: 30
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 631
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Breezy's The Heat Is On
Sporting Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 196
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand's Full Of Beans @ Erinhill
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Willimar's Someone To Look At
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Kingslanding's Eastern Heroine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Thomas A. Kilcullen
- Entry: 198
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Foxtail's Race To The Finish
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Aviva Because
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH DC Walmar-Solo's OMG SL JE
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 320
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Gaffle's Drive It Like You Stole It
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCHB Prodigy's A Wild Irish Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Entry: 67
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fyrewyre Irresistible Force At Aljamar
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Foxterity Warfox Sun's Up! @ High Mtn
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Taliesin Oscar Winner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 293
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Runway's Lets Dance
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHP Clussexx Cream and Crimson
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Simpatica Smmoth Operator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 203
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Rebelrun Rebellion At Elite
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Bandog's A League Of His Own At TX Star
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 280
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bugaboo's Let It Go Blu Mtn
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Sylvan Argent Hollywood And Vine
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rod's Amazing Grace
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.