052418_wwg_Bono052418_wwg_purple052418_wwg_Wilma052418_wwg_pearl052418_wwg__Prince052418_wwg_juice052418_wwg_riot052418_wwg_CalamityJane052418_wwg_Maverick052418_wwg_junior051718_FBPOST_Nick051718_FBPOST_Bob051718_FBPOST_cash051718_FBPOST_venus051718_FBPOST_carlson051718_FBPOST_Nash

Coronado Kennel Club of New Mexico Albuquerque, NM 2018-05-15

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 967

Best In Show

  • Judge: Michael Faulkner
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Kingarthur Van Forliny Home

Reserve Best In Show

  • Judge: Michael Faulkner
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Foxboro Cristolino

Junior Showmanship

  • Judge: Michael Faulkner
  • Entry: 2
    • Class: Open Senior
    • Name: Tessa Scheler
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Danelle Brown
  • Entry: 170
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Foxboro Cristolino

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Amica And Blueprint's Golden Road

      3rd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Clerwood Silhouette Speed Of Light

      4th Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCHB Cando Wireworks Intrepid Sidekick

Hound Group

  • Judge: Toddie Clark
  • Entry: 125
    • 1st Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Palomino Du Greffier Du Roi

      2nd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHB CJ's Ranch Magical Mystery Zander

      4th Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCH GrandCru Hamilton Russell At Ceottis CGC

Working Group

  • Judge: Nikki Riggsbee
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Histyle's Gabby Girl Of Twilight

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Kayenta's The Joker

      3rd Place

    • Breed: Komondor
    • Name: GCH Nagyalma Bbetty Boop

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: Etar N Syvile's Six Degrees Of Separation

Terrier Group

  • Judge: Houston Clark
  • Entry: 44
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Kingarthur Van Forliny Home

      2nd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Rockledge Mr Murphy Of Meath

      3rd Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' At First Class

      4th Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHB Joval's Diamond In The Sky

Toy Group

  • Judge: Debbie Campbell Freeman
  • Entry: 172
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Kolmar's Steeler Of Hearts

      2nd Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: CH Victory's In My Veins (Sanchez)

      3rd Place

    • Breed: Silky Terrier
    • Name: GCH Centarra Get Your Game On

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Easy Rider

Non-Sporting Group

  • Judge: Darryl Vice
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Le Petit Prince De La Bete

      2nd Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice

      3rd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Sandstorm Grand Slam

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Sprookje N Sherwood Special Blendz

Herding Group

  • Judge: James Moses
  • Entry: 146
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bugaboo's Let It Go Blu Mtn

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Silverwood's Kiss Of Fire At Limelite

      3rd Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: CH Scott's Lady Liberty

      4th Place

    • Breed: Pumi
    • Name: GCHB Italianstyle Casper

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.