062118_wwg_skittles062118_wwg_Bono062118_wwg_Shelby062118_wwg_morgan062118_wwg_artie062118_wwg_cash062118_wwg_Martin061418_wwg_NASH061418_wwg_sweetpea061418_wwg_Purple061418_wwg_Wilma061418_wwg_prince061418_wwg_hillary061418_wwg_fannie061418_wwg_Copperfield

York Kennel Club York, PA 2018-03-14

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1303

Best In Show

  • Judge: Mr. Peter J. Machen
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bugaboo's Let It Go Blu Mtn

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Peter J. Machen
    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Hill Country Puttin'On The Ritz

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Dawn Cox
  • Entry: 2
    • Class: Open Senior
    • Name: Eliza Lindsay
    • Breed: English Cocker Spaniel

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Jacqueline M. Rayner
  • Entry: ---
    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Dawn Cox
  • Entry: 2
    • Class: Open Senior
    • Name: Nicole Mrzywka
    • Breed: English Springer Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Jacqueline M. Rayner
  • Entry: ---
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Otein's Effervesence

Sporting Group

  • Judge: Mr. Joe C. Walton
  • Entry: 281
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Foxboro Cristolino

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Starwood's Reinhard V Dietz CGC

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know

      4th Place

    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCH SandsCape Who's That Girl

Hound Group

  • Judge: Mr. Elliott B. Weiss
  • Entry: 184
    • 1st Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Palomino Du Greffier Du Roi

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Pahlavi Running With Scissors

      3rd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCH Dikerdachs Lucky's Bright Shining Star

      4th Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHG Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More

Working Group

  • Judge: Mrs. Eva E. Berg
  • Entry: 244
    • 1st Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH River Groves The Name Of The Game

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Cypress Bay's The One That I Want For Bear N Mind

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHS Bella Vita's Sambuca Malinari

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Highlander's Take It To The Limit

Terrier Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 74
    • 1st Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHG Yarrow Vanerie Winning Ticket

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS Woburn Barbary Iron Man

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: CH Singing Hills Selah

      4th Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHS Ilanerchfens Henchard Of Castorbridge

Toy Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline M. Rayner
  • Entry: 184
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Hill Country's Puttin' On The Ritz

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHB Angelheart N Adorabull's Moose On The Loose

      3rd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCH Hallmark Jolei Rock-Et My World

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Smash Jp Copenhagen

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
  • Entry: 203
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Targa The Conqueror

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHP Kan Sing Ambrier's Manaslu V Altnaharra

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Skyline's Path To The Highest Peak OAJ NA

      4th Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCHB Hopecrest Marvelous Night For A Moon Dance

Herding Group

  • Judge: Ms. Linda M. Riedel
  • Entry: 133
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bugaboo's Let It Go Blu Mtn

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHS Breyston's Kismet Fashion Statement

      3rd Place

    • Breed: Belgian Malinois
    • Name: CH Broadcreek's Darth Vader Of Darste

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Legacy's Man About Town

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.