121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Monticello New York Kennel Club, Inc. Middletown, NY 2018-03-11

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 559

Best In Show

  • Judge: Mrs. Dyane M. Baldwin
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moonlight Drive

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Dyane M. Baldwin
    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's One in A Minion

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Kurt D. Anderson
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Salena McCloud
    • Breed: Boxer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Kurt D. Anderson
  • Entry: 10
    • Class: Master
    • Name: Rebecca Flood
    • Breed: Ibizan Hound

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr. Kurt D. Anderson
  • Entry: 129
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Rosette Versailles

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Diadem J Sun Farms Solve The Case

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Silverhoney's Rocket Red Glare JH CA

      4th Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHS Fishercreek's Gold, Frankincense & Myrrh RN CD CGCA

Hound Group

  • Judge: Mr. Richard L. Reynolds
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH CJ's Sweet Georgia Brown

      2nd Place

    • Breed: Redbone Coonhound
    • Name: CH Sidearm I Am Ironman

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHS Merry Music Chains Of Love

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Isbjorn Dunharrow's Dreamchaser

Working Group

  • Judge: Mrs. Janet Cohen
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Pheasant Hollow's The Real Deal

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Alisaton Angelic

      3rd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHP Elba's Aristo Presto

      4th Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Diamondt's Playing To Win

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Kathi Brown
  • Entry: 42
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: CH Starweather Starstruck

      2nd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Monamour My Favorite

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: CH Samabel Star Spangled Girl

      4th Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCH Sandon N Oakhill Echo Of The WInd

Toy Group

  • Judge: Mrs. Kathi Brown
  • Entry: 65
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's One in A Minion

      2nd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCH Melitics Prima Ballerina Ana Pavlova

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Charchen's The Outlaw At Silvertown

      4th Place

    • Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
    • Name: GCH Sirius Black Tie Affair

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 49
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Whispering Pines Lover Boy

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Salishan Teacher's Pet

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Turning Stone N Erin's Best Man @ JJ's Royal B

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: CH Casinos Kopy Kat II

Herding Group

  • Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 74
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moonlight Drive

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHP Cityside Spliting The Defense

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: CH Linderland Timeless High ReSolution At Triple R's

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Kysarah's Heart Of FIre Of Tralee

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.