081618_wwg_lennon081618_wwg_Prince081618_wwg_tango081618_wwg_Nash081618_wwg_Maverick081618_wwg_Sami081618_wwg_casino080918_wwg_bono080918_wwg_Purple080918_wwg_wilma080918_wwg_nate080918_wwg_Posy080918_wwg_Lizzee

Lost Dutchman Kennel Club Phoenix, AZ 2018-02-05

Posted by: winshot

Total Entry: 1098

Best In Show

  • Judge: Ms. Patricia Taylor
    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Syringa - Akadia The Corsair

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Patricia Taylor
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home

Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mr. Gary Andersen
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Foxboro Cristolino

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Silhouette's Showstopper

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Shocktop's Power To Act

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: Dalane You Make Me Feel So Young CGC TKI

Hound Group

  • Judge: Ms. Lori Nelson
  • Entry: 179
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Windstar's Magnum Opus

      2nd Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Sidekick Sanchu Gilbey On Ice

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: CH Graceridge Courage Sir Lancelot Of Cjs Ranch

      4th Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHB CSG Dry Riverz Shattered Dreams

Working Group

  • Judge: Mrs. Noreen Harris
  • Entry: 212
    • 1st Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Mojo's Continuation Of A Myth

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: CH Nighthawk's When Dreams Come True At Infinity

      3rd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: Aquiles Vargas

      4th Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Histyles Gabby Girl Of Twilight

Terrier Group

  • Judge: Dr. Thomas Lee Hossfeld
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Kingarthur Van Foliny Home

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Just In Case

      3rd Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCH Willow Wind Money's Still Talkin' At First Class

      4th Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCH Ravenclaw Despicable Me

Toy Group

  • Judge: Mr. Glen Vernon
  • Entry: 138
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHG Tamarin Tailback

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Nirvana's Skittles

      3rd Place

    • Breed: Toy Fox Terrier
    • Name: CH Westgate Rambunctious

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS Namaste Ice And Fire At Summit

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Gary Andersen
  • Entry: 120
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: CH Reignon Roselyn

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Skyline Summerwind Order In The Court

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Spotlight Where We Left Off For Amethyst

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice

Herding Group

  • Judge: Ms. Shelley Hennessy
  • Entry: 189
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Syringa - Akadia The Corsair

      2nd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCH Encores N Zandrias Parlor Trick At Tercan

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Silverwoods Kiss Of Fire At Limelite

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCH Montaire Just The Beginning

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.