Granite City Kennel Club of St. Cloud, Minnesota St Cloud, MN 2017-12-16
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 710
Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Breed: Maltese
- Name: CH Four Halls Look At Me
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Tim Peterson
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Emma Ferguson
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Tim Peterson
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Sierra Vilmo
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr.Jay Richardson
- Entry: 156
- Breed: English Setter
- Name: GCH Kaska's Caught In The Act
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Summits I Can Cry If I Want To
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHB Brynwoods Have A Field Day
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Doc's Crosswind Starry-Eyed Jewel Of Acadia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Entry: 74
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: Whippet
- Name: CH Uptown N Harmony's Kissed By The Moon JC
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH DC Hidden Cedars Big Bang From Texas MS CGC BN RN NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ken Murray
- Entry: 149
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Alpine's She's So Rock Steady Bam A Lam
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Lookout Tawee V Radient CGC
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Echoing Winds Lightning Strikes At Kansa
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Gloris Friend Of A Friend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jay Richardson
- Entry: 25
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Decorum Brilliance
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxheart's Tsarshadow Storm Warning
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHB Meadowlake Rekindled Spark Of Gusto
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Warkshire's Lady Glennis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Dawn Hansen
- Entry: 75
- Breed: Maltese
- Name: CH Four Halls Look At Me
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Fontella's Thank You Frances
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Lone Pine's Boston Legal D'Ouachitah
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Entry: 87
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Horizon's Heaven Knows
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Starlight's Lady In Waiting
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Katzenjammer King Of Cool
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 96
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Birchviews Fishontheplatter @ Westoak
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Saxen Farm's Jitterbug Perfume
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Outlandish Highland's Handsome Hunk
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Sportingfield's Eclipse I'm A Keeper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.