Travis County Kennel Club Austin, TX 2017-10-29
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 917
Best In Show
- Judge: Mrs. Marilyn Y. Pipes
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Marilyn Y. Pipes
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyns Warrior Princess CA
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sylvie McGee
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Cortlund Towell
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sylvie McGee
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: Autumn Murphy
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Tomas Gomez
- Entry: 170
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Ehrenvogel Witchy Woman
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chester Stae of T Art
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale Hashtag
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Cando Wireworks Intrepid Sidekick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jerry Sulewski
- Entry: 150
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Juba Lee's Super Trooper At Lorenc
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Pink Panther V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Houla's Expecto Patronum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Wanda V Spediacci
- Entry: 141
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Cloudy Bay
- Breed: Boerboel
- Name: GCH Fuller's Simply Irresistible CGC
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHP Cachet Majestic Night Storm
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Alane L. Gomez
- Entry: 80
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyns Warrior Princess CA
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Gangway's Mission Gambit
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Itsy Bitsy Thistledown Family Ties
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Toddot One Good Reason
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 119
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Winterholme Any Way U Want It
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tailback
- Breed: Papillon
- Name: GCH Involo Wanna Be Startin' Somethin'
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Infiniti Holding Kryptonite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 94
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Tripitaka Bite The Bullet
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Lil' Boy's Talkin Smack
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Lantana's Star Spangled Banner
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Betsy Horn Humer
- Entry: 116
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Overo Silvertini Bcat
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Majestic Elite Clever Endeavor PT
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Misty Mtn's Asgardian Warrior
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Uretopia N Outrun Bold Venture
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Jerry M. Watson
- Entry: ---
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Jamaica V. Tum-Tum's Vriendjes CM16
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.