Clermont County Kennel Club, Inc. Wilmington, OH 2017-10-22
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 859
Best In Show
- Judge: Mrs. Keke Kahn
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Keke Kahn
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 22
- Class: Open Intermediate
- Name: Skyelar Elizabeth Williams
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Lisa Graser
- Entry: ---
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Ma-Ya Georgy Girl
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Caroline Clegg
- Breed: Kuvasz
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Lisa Graser
- Entry: ---
- Breed: English Setter
- Name: GCH Summer Hill Bella B Magic
Sporting Group
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Entry: 173
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Micin's Broxden Riesling To The Occasion CGC
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Oncore Mykyna Tailgate Party
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 107
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Resurgence
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Starbarrack 'N J'S Sweet Dreams SW
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Pahlavi What The Dickens
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Bad Wolf's Timbercreek The Tennant Legion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Houston Clark
- Entry: 194
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Aspire's Awakened One CGCA CGCU TKN
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra's Glacier The Power Of Mo'Ne
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Millennium's Ains't No Stopping Us Now RN CGCA
- Breed: Boxer
- Name: GCH Cinbar's Just Call Me Handsome
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Anthony D. DiNardo
- Entry: 71
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Abbeyrose Captain Jack
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Ma-Ya Georgy Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Houston (Toddie) Clark
- Entry: 83
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Sanderlin Dancing N The Cosmos
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Randalets Ray Of Sunshine
- Breed: Maltese
- Name: GCHS Rolling Glenns Little Miss Muffet
- Breed: Brussels Griffon
- Name: JN Windtrotter Rollin In The Stars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lisa Graser
- Entry: 59
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHS Hayden De L'etoile Procyon
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Haloridge's Cruisin The Open Sea
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlight Maybe It's Maybelline
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Ikon's Hooray For Hollywood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 109
- Breed: Briard
- Name: GCH Deja Vu Popsakadoo If It Quacks Like A Duck
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Bellebrae Serenity's Valentino
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Major League
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 6
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Sidekick Talus Spellbinder
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.