101917_wwg_amaze100517_wwg_winston101917_wwg_willie101917_wwg_wyatt101217_wwg_utter101217_wwg_louise101217_wwg_Nik101217_wwg_jango101217_wwg_jimmy101217_wwg_jesse101217_wwg_Taffy101217_wwg_jay101217_wwg_sami101217_wwg_taylorswift

Donner Trail Kennel Club, Inc. Roseville, CA 2017-10-08

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 868

Best In Show

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Chancellor's Rock Solid Soldier CGC TT

Reserve Best In Show

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
    • Breed: Saluki
    • Name: GCHG Impala Ladies Love Outlaws

Junior Showmanship

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
  • Entry: 21
    • Class: Open Senior
    • Name: Ethan Coye
    • Breed: Cane Corso

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
  • Entry: 298
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Janterra's Dark Seraphina

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
  • Entry: 21
    • Class: Open Senior
    • Name: Charese Kelly
    • Breed: Miniature Poodle

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
  • Entry: 298
    • Breed: Standard Manchester Terrier
    • Name: GCH Medley's Simply Magical

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Marissa L Clark
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHS Artic Sun's Hot Pursuit

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Shocktop's Power To Act

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHS Trilogy's Under The Kilt

      4th Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCH LomaPoint Dangerous Intentions

Hound Group

  • Judge: Ms. Debra Thornton
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHG Impala Ladies Love Outlaws

      2nd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCH Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little Princess

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Prohphecy-N-Zoso's-Gucci-Poochie-Rado CGC

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Soletrader Annie Mac

Working Group

  • Judge: Mrs. Sue-Ellyn Rempel
  • Entry: 212
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Chancellor's Rock Solid Soldier CGC TT

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: CH Aviator's Lady's Man De Remis

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: CH Highstyles Gabby Girl

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Oceano Darbydale's Xecutive Decision

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • Entry: 65
    • 1st Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH All Jacks You Are The One

      2nd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Brownstone's Gunnin' For Glory

      3rd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCH Joval's Diamond In The Sky

      4th Place

    • Breed: Colored Bull Terrier
    • Name: CH Bestuvall Cross My Heart

Toy Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Bellatak Swing Time

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Sycamore's Nirvana-Winsomes' A League Of His Own

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Velocity's Ain't Ever Looked This Good

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCH Kulana's Stand By Me

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Linn Klingel-Brown
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH ChriMaso's Roll On 18 Wheeler

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Wasili Tuke Of Ao Qi Le Kennel

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Bonchien Trafalgar Square

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Hallmark Turbo Charged Lexus

Herding Group

  • Judge: Ms. Pat Putman
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Limelight's Vaudevillan

      2nd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: CH Kokopelli's ICandy By Kurpas

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Aristes Living In The Light

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHB Mercyme Shake U Groove Thing

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: None entered
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.